Objašnjenja su preuzeta iz knjige Računarski sveznadar

Ova knjiga sadrži Ilustrovani računarski rječnik sa 5.200 objašnjenih termina iz računarske terminologije.

knjiga Mihaljisin Miroslava Raèunarski Sveznadar Knjiga koja pomaže profesionalcima, a početnike uvodi u svijet računara.

 

free software

besplatan softver, slobodan softver

Softver koji je oslobođen licenci i plaćanja dažbina i nema restrikcija u korišćenju. Slobodan softver se odnosi na slobodu korisnika da koristi, kopira, distribuira, proučava, mijenja i usavršava softver. Stepeni slobode korišćenja su zakonski različito definisani i uvijek je neophodno da se pogleda ponuđeni ugovor o pravima korišćenja konkretnog paketa.

Preciznije, odnosi se na četiri vrste prava (sloboda) za korisnike softvera:

·          Pravo (sloboda) pokretanja programa radi bilo kojeg razloga (pravo 0).

·          Pravo (sloboda) proučavanja kako program radi, i prilagođavanje svojim potrebama (pravo 1). Pristup izvornom kodu je preduslov za ovo.

·          Pravo (sloboda) redistribuiranja kopija kako biste mogli pomoći svom susjedu. (pravo 2).

·          Pravo (sloboda) usavršavanja programa, i izdavanja vaših unapređenja u javnost, tako da cijela zajednica ima koristi. (pravo 3). Pristup source kodu je preduslov za ovo.

Program je slobodan softver ako korisnici imaju sve ove slobode. 

guiltware  

Besplatan softver (freeware) ili softver za probu prije korišćenja (shareware) sa prikačenom porukom koja pokušava da učini da se korisnik osjeća krivim da bi kupio taj softver.

 

General Public License/GPL

javna licenca, javno dobro, slobodan za javno korišćenje

Open source GNU koncept vidi, koji omogućavada se programi poboljšavaju i koriste bez naknade. uporedi GNU

 

GNU

skraćenica od GNU's Not Unix, pokret (projekat) koji ima za cilj stvaranje slobodnog operativnog sistema.

GNU predstavlja jednu veliku kolekciju programa za kompjutere koji koriste Linux operativni sistem i druge Unix kompatibilne operativne sisteme, a koji se posebno koriste na univerzitetima i u firmama i sve se više koriste i privatno. Unix predstavlja prvi moderni operativni sistem. GNU/Linux zamjenjuje taj originalni Unix sistem. Linux kao operativni sistem za sebe je dio tog GNU sistema. Danas mnogi kažu Linux kada misle na operativni sistem koji se dobije zajedno sa cijelom kolekcijom od nekoliko hiljada drugih GNU programa.

GNU programi su "otvorenog" tipa, što znači da može da se vidi kako je program napisan u cilju eventualnog poboljšanja. Cilj GNU sistema je da ostvari sloboda korišćenja programa i da na taj način stvori besplatne i odlične programe, koji mogu da svakome koriste.