5.3 Virusi      

Dalje/NEXT iduca strana  

 Nazad, predhodna strana                                                               

-Medicinske reminiscencije-osnovni pojmovi-VIRUSI-

U svom najjednostavnijem obliku virus je kapsula koja sadrži genetski materijal - DNA ili RNA.

Virusi su manji od bakterije, te naučnici moraju koristiti snažne elektronske mikroskope kako bi ih vidjeli.

Teško je predstaviti koliko su oni mali , no mogla bi pomoći usporedba koju koristi Američko društvo za mikrobiologiju (American Society for Microbiology): ako bi se virus prosječne veličine povećao na veličinu loptice za bezbol, prosječno velika bakterija bila bi veličine mjesta za bacača, a samo jedna od milona ćelija ljudskog organizma bila bi veličine čitavog bezbol igrališta.

Osnovni zadatak virusa je razmnožavanje.

Za razliku od bakterija, virusi ne mogu preživjeti samostalno, odnosno njima je za razmnožavanje potreban odgovarajuci domaćin. Kada virus napadne ljudski organizam, on uđe u neke ćelije i zavlada njima, navodeći ćelije domaćina da proizvode mateije koje su im potrebne za razmnožavanje. Ćelije domaćini na kraju u tom procesu budu uništene.

Ilustracija kako virus napada ćeliju

Polio, AIDS, te obična prehlada, neka su od virusnih oboljenja.

Antibiotici su, u principu, potpuno beskorisni u borbi protiv virusa. Danas postoji samo nekoliko zvaničnih lijekova protiv virusa, kao što je aciklovir protiv herpesa, AZT protiv side i interferon, protein koji stvara i naš organizam u borbi protiv virusa.

Ali, svi oni imaju nuspojave koje narušavaju zdravlje naših ćelija, tako da bi lječenje biljem i odgovarajućim namirnicama trebalo da bude vaš prvi izbor. A to je i pravi izbor.