2.5.1  Ambalaža Pakovanje hrane istorija       Elixir

Dalje/NEXT iduca strana  

 Nazad, predhodna strana                                                               

Pod pojmom ambalaža podrazumijeva se sve ono u čemu je proizvod smješten, kao i materijal kojim je proizvod omotan. Prehrambeni proizvodi podložni su djelovanju vanjskih utjecaja te ih je stoga potrebno zaštititi.

Napoleon Bonaparte ponudio je nagradu onome tko može sačuvati hranu za njegovu vojsku. Nicholas Appert otkrio je da hrana pohranjena u limenim posudama i sterilizirana kuhanjem može biti sačuvana za duži vremenski period.

Francuz Nicolas Appert i Englez Peter Durant istovremeno su nezavisno jedan od drugog prijavili limenku kao patent.

Limenka je izgledala kao valjak koji se sastoji od tri dijela, dna, poklopca i plašta. Dno i poklopac zatvarali su se mehaničkim pregibanjem lima na tijelo limenke, plašt, dok se plašt limenke na spoju lemio slitinama na bazi olova i kositra. Danas se vari hladnim ili vrućim postupkom. To je osiguravalo zaštitu od ulaska zraka i nečistoća u sadržaj limenke koja je predstavljena kao dobar proizvod za pakiranje neprehrambenih proizvoda.

 

Prve limenke izrađivane su ručno te su se mogle proizvesti u jako malom broju. Godine 1868., unutrašnjost se počela emajlirati.

 
Aluminijske folije počele su se proizvoditi 1910. godine, dok se aluminijska limenka pojavila na tržištu 1959. godine, nakon čega su one prihvaćene u široj primjeni

 

U komparaciji s ostalim materijalima, plastika je otkrivena u 19. stoljeću te je tako najmlađi ambalažni materijal, većinom upotrebljavan za vojne svrhe.

 

Stiren je prvi plastični materijal destiliran iz drveta 1831. godine. Nijemci su usavršili postupak, i do 1950-ih stiren je bio dostupan širom svijeta.

Vinil-klorid, otkriven 1835. godine, kasnije nailazi na široku primjenu.

Ovi materijali uglavnom su se upotrebljavali za predmete opšte upotrebe, a tokom Drugog svjetskog rata koriste se za pakovanje tableta.

Polietilen-teraftalat (PET) posuđe plasirane su na tržište 1977. godine. Tokom 1980-ih hrana i proizvodi koji se pakiraju zagrijani poput marmelada, pakirani su u PET posude.

Ambalažni materijali trebaju da zadovolje zahtjevima potrošača, tržišta, te društva za zaštitu okoline. PET zadovoljava većinu tih zahtjeva što ga čini gotovo idealnim za pakovanje hrane i farmaceutskih proizvoda.

Ekološki dopušta reciklažu što ga čini dodatno atraktivnim

zadnje ažuriranje april 2007

Trenutna verzja predstavlja malo izmjenjenu osnovnu verziju (iz 2006.-te) a za jesen 2007.-me NAJAVLJUJEMO KOMPLETNU rekonstrukcija, koja će uvažiti neke od primjedbi na kojima Vam se autor zahvaljuje.

copyright by Prevare Team & Miroslav Mihaljišin